Spośród wielu polskich zup, kapuśniak zawsze był i będzie dla mnie zupą kojarzoną z dzieciństwem. Gotowany przez babcię i nieodłącznie podawany z moimi ulubionymi kopytkami w sosie grzybowym, miał w sobie coś magicznego, coś, co sprawiało że nie mogłam spokojnie wysiedzieć do końca na lekcjach wiedząc, że w domu czeka garnek przepysznego kapuśniaku. I chociaż z pięknymi wspomnieniami nic nie może się równać, czas spróbować chociaż w części odtworzyć ten niezapomniany smak.
Dla wielu osób kapuśniak bez mięsa, zresztą jak wiele innych zup, jest nie do pomyślenia. Może nie zawsze chodzi o to, by w garnku pływały kawałki mięsa, jednak niektórym brakuje tego charakterystycznego dymnego aromatu obecnego w mięsnych zupach. I tu właśnie z pomocą mogą przyjść wędzona sproszkowana papryka, wędzone śliwki czy popularny ostatnimi czasy tzw. dym w płynie (liquid smoke). Już kilka kropel tego płynu zdecydowanie poprawia smak danej potrawy i nadaje jej charakterystyczny, wędzony posmak. Nie pozostaje zatem nic innego, tylko maszerować do kuchni by ugotować wege kapuśniak.
P.S. A tak na marginesie, podczas mojego ostatniego pobytu w domu i dyskusji na temat wegetarianizmu, moja osiemdziesięciojednoletnia babcia stwierdziła, że bardzo chętnie przeszłaby na dietę bezmięsną, gdyby tylko ktoś mógł jej przygotowywać takie posiłki. To naprawdę cieszy i pokazuje, że w każdym wieku jest czas na zmiany. 🙂 🙂
Składniki:
- 4 suszone grzyby, np. podgrzybki
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- 1/4 bulwy selera
- 2 litry bulionu warzywnego, np. z tego przepisu
- 1 listek laurowy
- 2 ziarenka ziela angielskiego
- 1 cebula
- oliwa do smażenia
- 460g kiszonej kapusty
- 1/2 ząbka czosnku
- 2 łyżki dymu w płynie, tzw. liquid smoke (do kupienia w sklepach internetowych)
- po czubatej łyżeczce: majeranku, suszonej natki pietruszki, ziarenek kminku
- 1/2 łyżeczki wędzonej słodkiej papryki
- 1/3 łyżeczki ostrej papryki
- 1-1.5 łyżeczki soli
- 3/4 łyżeczki pieprzu ziołowego
- 2 niewielkie ziemniaki
- do podania: posiekana natka pietruszki lub koperek, ewentualnie pieczywo
Wykonanie:
- Grzyby zalać niewielką ilością wrzątku, odstawić.
- Marchewkę, pietruszkę obrać, pokroić w plasterki. Bulwę selera obrać, pokroić w kostkę. Wszystkie warzywa przełożyć do garnka, zalać bulionem, dodać listek laurowy, ziele angielskie. Przykryć pokrywką i gotować około 15 minut lub do momentu aż warzywa zmiękną.
- W czasie, kiedy warzywa będą się gotować, obrać cebulę, pokroić w kostkę i podsmażyć na łyżce oliwy – nie należy jej zbrązowić.
- Kapustę odcisnąć z soku i opłukać pod bieżącą wodą*, poszatkować i dorzucić do gotujących się warzyw razem z podsmażoną cebulą.
- Grzyby pokroić na mniejsze kawałki i dodać do garnka razem z wodą, w której się moczyły.
- Następnie dodać pokrojony w plasterki czosnek, dym w płynie i wszystkie pozostałe przyprawy. Gotować pod przykryciem przez około 20-25 minut.
- W osobnym garnku ugotować pokrojone w kostkę ziemniaki, odcedzić i przełożyć do garnka z zupą.
- Na koniec zupę można jeszcze doprawić do smaku.
- Podawać posypaną natką pietruszki lub koperkiem.
*Nie zawsze trzeba płukać kapustę przed dodaniem jej do zupy – zależy to od tego, jak kwaśna jest dana kapusta oraz oczywiście od indywidualnych upodobań – są tacy, dla których im bardziej kwaśna kapusta, tym lepsza zupa. Wybór ostatecznie należy do kucharki 🙂
smacznie ten kapuśniaczek wygląda i pewnie tak smakuje a kapusta jest mniam..mniam…lubi,e w każdej postaci
Dziękuję i zachęcam do przetestowania! 🙂